Par mumsLATVIJAS REPUBLIKAS LIKUMS
RU LV
Dome domā
Kultūra
Dienasgrāmata
Brīvdienas
Notikumi
Baltijas centrs
 
 

28.4
2017

Kredītlīnijas un kredītkartes atšķirības

Autors: A22

Pēdējos divos gados aizvien vairāk cilvēki izvēlas, nevis īstermiņa aizdevumus, bet kredītlīniju vai kredītkartes. Abi šie finanšu pakalpojumu veidi sniedz iespēju sava kredītlimita ietvaros brīvi tērēt naudu

Procenti un/vai komisijas maksa ir jāmaksā par reāli izlietoto naudu. Tas ļauj elastīgāk plānot savus tēriņus, zinot, ka vajadzības gadījumā aizdevums jau ir garantēts. Pieteikties pakalpojumam var internetā un overdrafta komisija ir līdzvērtīga vai zemāka nekā tai, ko piedāvā “atrais kredits” vai jebkurš cits īstermiņa naudas aizdevums. Ņemot vērā iepriekš minēto, ir vērts noskaidrot kādas ir galvenās atšķirības starp kredītkartēm un kredītlīnijām.

Kas ir kredītkarte?

Latvijā lielākā daļa iedzīvotāju ikvienu banku maksājumu karti sauc par kredītkarti. Tas nav pareizi. Parastās maksājumu kartes, kurām nav pievienots overdrafts, t.i. apstiprināts kredītlimits ir debetkartes. Cik naudu savā kontā ieskaitīties, tik daudz nauda Jums arī debetkartē būs. Kredītkarte ir maksājumu karte ar bankas noteiktu kredītlimitu. Tā apmērs parasti ir 2 – 4 mēnešalgu apmērā. Komisijas maksa ir jāmaksā par kredītkartes konta atlikuma aplūkošanu, naudas izņemšanu, bet nav jāmaksā par maksājumiem ar karti. Vairums banku piedāva bezprocentu kredīlimitu. Atmaksājot iztērēto naudu līdz tekošā mēneša 30.-tajam datumam vai retāk, līdz nākamā mēneša 10.-tajam datumam procenti nav jāmaksā.

Kas ir kredītlīnija?

Kredītlīnijas priekšrocības var izmantot gan juridiskās, gan fiziskās personas.Kredītlīnija - aizdevuma veids, kas apvieno kredītkartes un ātrā kredīta priekšrocības. Reģistrēties pakalpojumam, noskaidrot atlikumu un veikt naudas pārskaitījumus ir iespējams internetā. Atšķirībā no kredītkartes, kredītlīnijas izvēle neļauj saņemt reālu maksājumu karti. Ja klients vēlas pārskaitīt naudu uz savu kontu, to var izdarīt savā lietotāja profilā veicot attiecīgas darbības. Savā būtībā kredīta līnija ir uzskatāma par overdraftu vai kredītlimitu, kura apkalpošana noris klienta profilā. Atkarībā no aizņēmēja ienākumiem kredītlīnijas apmērs var būt robežās no 50 līdz pat 3 tūkstošiem eiro. Iztērējot 1000 eiro, komisijas maksa un/vai procenti ir jāmaksā par izlietotajiem 1000 eiro. Tiesa, katrs pakalpojumu sniedzējs veido savus līguma nosacījumus, kā rezultātā pirms pieteikties šādam pakalpojumam ir vērts ar to rūpīgi iepazīties.

Plusi un mīnusi

Kredītkartes galvenā priekšocība ir iespēja saņemt reālu maksājumu karti – izmantot to norēķiniem gan veikalos, gan internetā. Kredītlīniju turpretim var izmantot tikai, lai pārskaitītu naudu uz savu bankas kontu. Kredītkartes elastība ir tās lielākais pluss un mīnuss reizē. Tās ērtums rada vēlmi, izmantot to ikdiens norēķiniem – par pārtiku, degvielu, sadzīves precēm, turpretim kredītlīniju cilvēki lieto tikai tajās reizēs, kad savādāk nevar iztikt. Rezultātā, lai arī kredītkartei var būt zemāki procentu maksājumi, tās biežā izmantošana var veidot nelabvēlīgu ieradumu – dzīvot pāri saviem līdzekļiem.

Cilvēki, kas neplāno regulār aizņemties un ir gana stipri, lai izmantotu katru no pakalpojumiem tikai retu reizi, der abi pakalpojumi. Risks, ko rada kredītkartes izmantošana ikdienā ir samērā augsts un var mainīt būtiski cilvēka ieradumus. No krājēja un pašpietiekamas personas rezultātā var viegli kļūt par tērētāju. Protams, arī kreditēšanas līnijas izmantošana rada riskus, jo procenti ir augstāki un savlaicīgi nesedzot parādu var rasties daudzi papildus izdevumi. Labākais variants šī iemesla dēļ būtu saņemt kredīkartei, noguldīt to dziļi atvilknē un izmantot tikai tad, kad nav iespējas atlikt maksājumus un ir zināms, ka overdraftu varēsiet nosegt jau pavisam drīz. Ideālā gadījumā Latvijas iedzīvotājiem būtu jāiemācās iztikt bez aizņemšanās un jāveido uzkrājumi.

Komentāri (0)
Palika simbolu
 
Dome domā
Kultūra
Dienasgrāmata
Brīvdienas
Notikumi
Baltijas centrs

Оформить подписку на новости