Par mumsLATVIJAS REPUBLIKAS LIKUMS
RU LV
Dome domā
Kultūra
Dienasgrāmata
Brīvdienas
Notikumi
Baltijas centrs
 
 

12.10
2016

Personīgo finanšu pamatnoteikumi jauniešiem, kuri palīdzēs tev veiksmīgi uzsākt savu finanšu plānošanu

Autors: CREDPRO.LV

Mūsdienās arvien vairāk jauniešu uzskata, ka tie kļūst par pieaugušajiem nevis tad, kad tie izveido savu ģimeni vai paši strādā algotu darbu, bet gan tad, kad tie kļūst finansiāli neatkarīgi no saviem vecākiem vai aizbildņiem

Taču visbiežāk finansiālā neatkarība uzreiz nenozīmē to, ka cilvēki uzreiz prot gudri rīkoties ar naudu, kas ir iemesls, kādēļ kredīts internetā nereti kļūst par jauniešu labāko draugu. Tāpēc, ja arī tu vēlies sākt plānot savas finanses un darīt to pareizi, ieskaties šajos personīgo finanšu pamatnoteikumos, kurus vajadzētu zināt ikvienam.

1. Vispirms samaksā sev!
Pirmais veiksmīgu finanšu plānošanas pamatnoteikums ir vispirms samaksāt sev un tikai tad ķerties pie maksājumu un kredītu apmaksas. Ko nozīmē - samaksāt sev? Tas ir tā, ka vispirms tev vajadzētu padomāt par saviem iekrājumiem, pirms tu iztērē savus grūti nopelnītos ienākumus. Tātad, apdomā savus iekrājumu mērķus, vēlmes un nepieciešamības un pārliecinies, ka katru mēnesi tu vispirms novirzi daļu no saviem ienākumiem šiem mērķiem un tikai tad plāno pārējos izdevumus, sākot ar rēķinu apmaksu un beidzot ar pārtikas iegādi, kā arī citiem tēriņiem. Šādi tu varēsi būt drošs, ka tu virzies tuvāk saviem mērķiem un tātad arī, savā ziņā, samaksā sev kā pirmajam.

2. Cik daudz naudas tev vajadzētu iekrāt?
Taču bieži vien pateikt “samaksā sev vispirms” un “veido iekrājumus” ir daudz vieglāk nekā izdarīt, īpaši, ja tu tik tikko esi sācis pelnīt un plānot savu budžetu, jo nereti jauniešiem ir grūti saprast to, cik lielu daļu no ienākumiem tiem vajadzētu iekrāt. Dažādi cilvēki teiks dažādus padomus, taču sākotnēji vajadzētu censties ietaupīt vismaz 10 procentus no taviem neto ienākumiem jeb algas, kad no tās ir atskaitīti nodokļi. Pēc tam ar laiku tu droši vari palielināt šo summu vai jau sākotnēji iekrāt, piemēram, 15 vai pat 20 procentus no savas neto algas, ja to atļauj tava ienākumu un izdevumu bilance, bet šie 10 procenti ir kā minimums, uzsākot patstāvīgu ienākumu pelnīšanu.

3. Neparedzētu gadījumu fonds ir obligāts!
Kad tu tikko sāc patstāvīgi plānot savus ienākumus, izdevums un iekrājumus, īpaši, ja šajā brīdī tava alga vēl nav diezko liela, tavas iekrājumu vēlmes ātri vien var pārspēt tavas patiesās iespējas iekrāt naudu. Bet, pat ja tavi iekrājumu mērķi ir milzīgi, neaizmirsti, ka tev vajadzētu daļu savu iekrājumu novirzīt arī neparaudzēto gadījumu fondam, jo tas tev būs kā finansiālās drošības spilvens. Iekrājumi nebaltām dienām nodrošinās, ka, ja radīsies situācija, kad tev pēkšņi būs nepieciešami papildus līdzekļi, piemēram, auto remontam vai ārstu pakalpojumu apmaksai, tu bez problēmām būsi spējīgs apmaksāt šos izdevumus un turpināt dzīvot pēc iepriekš sastādītā budžeta, nevis ieslīgsi parādos. Cik lieliem vajadzētu būt šiem iekrājumiem? Sākotnēji būtu labi, ja tie būtu vismaz 3 tavu ikmēneša regulāro izdevumu apmērā, bet vēlāk to var palielināt uz 6 mēnešiem, jo tas nodrošinās, ka tu esi gatavs ikvienai dzīves situācijai, pat darba zaudēšanai vai krasam algas samazinājumam.


4. Cik lielu kredītu es varu aizņemties?
Vienalga, vai tu plāno aizņemties kredītu jauna mājokļa iegādei vai tomēr kredītlīnija ir vairāk tev pa prātam, ja runājam par papildus ikdienas izdevumiem, tev vajadzētu arī saprast, cik lielu kredītu tu vari aizņemties, lai beigās nesanāktu tā, ka tu to nespēj atmaksāt. Eksperti saka, ka mājokļa aizņēmumam nevajadzētu pārsniegt 30 procentus no taviem ikmēneša ienākumiem un vispārīgi kopējiem ikmēneša kredītmaksājumiem nevajadzētu pārsniegt pusi no tavas mēnešalgas. Tas ir tāpēc, ka visbiežāk otrus 50 procentus sastāda mūsu ikmēneša izdevumi, piemēram, rēķinu apmaksa, izdevumi par pārtiku, transportu un tā tālāk, un, ja kredītu maksājumi sastāda vairāk nekā 50 procentus no taviem ienākumiem, to dēļ var veidoties parādi, kas uzliks tev papildus finansiālo slogu un stresu.

5. Neaizmirsti uzsākt veidot iekrājumus pensijai!
Lai gan Latvijas pensiju sistēma nodrošina, ka ik mēnesi no mūsu algām tiek atvilktas sociālās apdrošināšanas iemaksas, kuras palēnām veido mūsu pensiju, un jo ilgāk mēs strādāsim, jo lielāku pensiju mēs saņemsim vecumdienās, tev tik un tā vajadzētu padomāt arī par individuāliem savas pensijas iekrājumiem un pieteikties pensiju 2. vai pat 3. līmenim. Nav noslēpums, ka pie mums pensiju apmēri nav diez ko lieli, pat, ja cilvēki ir strādājuši un rūpīgi maksājuši sociālās iemaksas ilgus gadus, tāpēc jau jaunībā neaizmirsti padomāt par savām vecumdienām un nodrošināt, ka tev tās ir mazliet vieglākas un patīkamākas.

Komentāri (0)
Palika simbolu
 
Dome domā
Kultūra
Dienasgrāmata
Brīvdienas
Notikumi
Baltijas centrs

Оформить подписку на новости