Par mumsLATVIJAS REPUBLIKAS LIKUMS
RU LV
Dome domā
Kultūra
Dienasgrāmata
Brīvdienas
Notikumi
Baltijas centrs
 
 

12.6
2015

Irbenes radioteleskopa antena atgriežas tornī

Autors: Laura Drozdova

Irbenē aizvadīti vēsturiski mirkļi - ar iespaidīgu celtni balsta tornī ar milimetra precizitāti pacelta Ventspils Augstskolas Ventspils Starptautiskā radioastronomijas centra radioteleskopa RT - 32 antena. Sākot no 10.jūnija Irbenes astronomijas centrs kļūs par slēgto zonu un vairs nebūs pieejams apmeklētājiem. 

Līdz ar antenas renovācijas darbu beigām ir noslēdzies 40 gadus ilgs posms Irbenes radioteleskopa  dzīvē. Turpmāk noritēs darbi teleskopa iekšpusē - tiks uzstādītas augstākās klases smalkmehānikas tehnoloģijas un iekārtas, lai jau rudenī var atsākties zinātniskais darbs. "Mums ir jāpiedalās novērojumu sesijā ar citām līdzīgām antenām pasaulē, lai pierādītu, kādā līmenī mēs varam uztvert signālus, mēs sākam piedalīties šajā tīklā un pierādām, ka to varam, un, tas notiks oktobrī, novembrī," skaidro Ventspils Augstskolas rektore Gita Rēvalde.

Antenas apkope nebija veikta kopš tās uzstādīšanas pirms 40 gadiem. Renovācijā bija izvirzītas vēl nepieredzēti augstas prasības pat Baltijas mērogā. Piemēram, krāsa speciāli šim teleskopam tika ražota pēc pasūtījuma NASA rūpnīcā ASV. Teleskops būs aizsargāts pret koroziju līdz 30 gadiem un būs jāveic regulāras apkopes. "Ņemot vērā to, ka šeit ir tuvu jūra, tādēļ apkopei ir ļoti nozīmīga loma. Lai gan sākotnēji var šķist, ka ir pārāk lieli izdevumi, tomēr ar gadiem to ieguldījums atmaksāsies," piebilst “MT Mechatronics” viceprezidents Tomass Cimmerers.

32 metru Irbenes radioteleskops ir viens no lielākajiem Eiropā. VeA apsaimniekošanā nodotie teleskopi ļaus Latvijai pasaules mērogā konkurēt kosmosa jomā. "Latvija savu vārdu nesīs vienā no jomām, kas patiešām ir perspektīva, un, tā ir kosmosa joma. Šobrīd mēs esam kosmosa aģentūras stabili dalībnieki," pastāstīja IZM valsts sekretāre Evija Papule.

 
 
 
Komentāri (0)
Palika simbolu
 
Dome domā
Kultūra
Dienasgrāmata
Brīvdienas
Notikumi
Baltijas centrs

Оформить подписку на новости