Par mumsLATVIJAS REPUBLIKAS LIKUMS
RU LV
Kultūra
Dienasgrāmata
Brīvdienas
Ziņas - Новости
Notikumi
 
 

20.1
2022

20. janvārī Rīgā: ziedi, jauns piemineklis, koncerti un ugunīgas runas.

Autors: Rīgas Atbalss
Fotogrāfijas autors: press

Ceturtdien, 20. janvārī, valsts augstākās amatpersonas pie Brīvības pieminekļa un Bastejkalnā nolika ziedus 1991. gada barikāžu laika upuru un notikumu piemiņai

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) uzrunā, aicināja tāpat kā pirms 31 gada, "kad mēs stāvējām plecs pie pleca," arī šodien "turpināt tādā pašā garā – stāvēt stingri, stāvēt droši, jo vienu mēs zinām – tad, kad mēs stāvam visi kopā, mēs varam pārvarēt jebkuru izaicinājumu".

Ceturtdien visu dienu II Meža kapos, pie Brīvības pieminekļa un piemiņas vietās Bastejkalnā, godinot 1991. gada 20. janvārī bojā gājušos, tiek nolikti ziedi un sveces.

Savukārt valsts augstākās amatpersonas vērsušās pie sabiedrības video uzrunās.

Ceturtdien Rīgā, Baumaņa skvērā, tiek atklāts Gunāra Astras piemiņai veltītais piemineklis "Nebaidies!". Tas atradīsies pretim tiesas ēkai, kurā Latvijas slavenāko brīvības cīnītāju 1983. gadā notiesāja LPSR Augstākā tiesa.

"Es ziedotu vēl piecpadsmit savas dzīves gadus, savu brīvību, pat dzīvību, ja man būtu iespēja Latvijas televīzijā 15–20 minūtes uzrunāt latviešu tautu." Tā neilgi pirms savas otrās apcietināšanas 1980. gadu sākumā teica Astra. Viņa vārdi daļēji piepildījās. Astra tika apcietināts, drīz vien pēc atbrīvošanas no soda nometnes neskaidros apstākļos mira, bet viņa tiesā nolasītais "pēdējais vārds" ir drosmīgākā, atklātākā un izteiksmes ziņā spēcīgākā publiskā uzstāšanās padomju okupācijas laikā, kas ieguva ļoti plašu publicitāti.

"Es ticu, ka šis laiks izgaisīs kā ļauns murgs. Tas dod man spēku šeit stāvēt un elpot. Mūsu tauta ir daudz cietusi un tādēļ iemācījusies, un pārcietīs arī šo tumšo laiku," tā 1983. gada 15. decembra tiesas prāvā teica Astra.

Pērnā gada 22. oktobrī Gunāram Astram būtu apritējuši 90 gadi.

1993. gada 18. novembrī Rīgā pie toreizējās Tieslietu ministrijas ēkas Brīvības ielā 34 tika uzstādīta Astram veltīta piemiņas plāksne. Savukārt 2020. gada 14. jūlijā Ministru kabinets atbalstīja tieslietu ministra Jāņa Bordāna (JKP) iniciatīvu par pieminekļa celšanu Gunāram Astram.
2020. gada decembrī Saeima izskatīja priekšlikumu par nepieciešamā finansējuma piešķiršanu šim mērķi no valsts budžeta un to atbalstīja.

Pieminekļa atklāšanā piedalīsies Valsts prezidents Egils Levits un Bordāns, uzrunas teiks Gunāra Astras brālis Leons Astra un PSRS okupācijas laika pretošanās kustības dalībniece Lidija Lasmane, kā arī 1991. gada barikāžu biedrības prezidents Renārs Zaļais un pieminekļa autors, tēlnieks Gļebs Panteļejevs.

Līdzko savu uzrunu klātesošajiem sāka Levits, no sanākušo ļaužu pulka, kas bija pulcējies netālu no pasākuma norises vietas, atskanēja skaļi svilpieni un ūjināšana, kas nerimās visu viņa runas laiku un turpinājās arī ministra Bordāna uzrunas laikā. Bordāns, lūdza pasākuma traucētājus pārtraukt trokšņošanu, taču viņi nerimās. Pārējo dalībnieku uzrunas un video fragmentus ūjinātāji un svilpēji netraucēja.

Valsts policijā sacīja, ka vērtēs, vai Astras pieminekļa atklāšanas pasākumā bijuši pārkāpumi.

 
 
 
Komentāri (0)
Palika simbolu
 
Kultūra
Dienasgrāmata
Brīvdienas
Ziņas - Новости
Notikumi

Оформить подписку на новости